Aksa Enerji, Özbekistan’da yeni enerji santrali için anlaşma imzaladı

Aksa Enerji Üretim A.Ş. , Özbekistan Enerji Bakanlığı’na bağlı NEGU (National Electric Grid og Uzbekistan) ile yeni bir enerji santrali anlaşması imzaladı. Taşkent ve Buhara’dan sonra Talimercan şehrinde bir doğalgaz kombine çevrim santrali kurulması ve işletilmesini içeren anlaşma için KAP’a da bilgi verildi.

Şirket tarafından KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler yer alıyor;

“Bu kapsamda, ülkedeki en büyük Türk enerji yatırımcısı olan şirketimiz tarafından Taşkent ve Buhara şehirlerinde toplam 3 santral ve 740 MW kurulu güçle 2022 yılının ilk çeyreğinden bu yana ticari üretim gerçekleştirilen Özbekistan’daki kurulu gücümüzü 1,170 MW seviyesine taşıyacak önemli bir adım atılmıştır.

9 Kasım 2023 tarihinde başkent Taşkent’te, Özbekistan Enerji Bakanlığı’na bağlı NEGU (“National Electric Grid of Uzbekistan) ile Özbekistan’ın Talimercan şehrinde 430 MW kurulu güçte bir doğal gaz kombine çevrim santrali kurulması ve işletilmesini içeren bir anlaşma imzalanmıştır.

Aksa Enerji tarafından kurulacak santral, Özbekistan hükümetinin dağıtık enerji üretimi ve verimlilik odaklı kaynak tasarrufu stratejisi açısından büyük önem arz etmektedir.

25 YILLIK GARANTİLİ KAPASİTE BEDELİ BELİRLENDİ

Santralde gerçekleştirilecek elektrik üretimi için ihtiyaç duyulan doğalgaz, Özbekistan Hükümeti tarafından bedelsiz temin edilecek olup, üretilecek elektrik satış fiyatı 25 yıllık ABD Doları bazlı garantili kapasite bedeli kapsamında belirlenmiştir.

12 AY İÇİNDE TAMAMLANACAK

Talimercan Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nin inşaatı gerekli yer tahsislerinden sonra başlayacak olup, inşaatın 12 ay içinde tamamlanarak santralin devreye alınması hedeflenmektedir.”

Patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x