Bursa’da Makine Metal Konseyi yol haritasını belirledi

BURSA (İGFA) –BTSO meclis ve komite üyelerinin yanı sıra kamu kurumlarının, yerel yönetimlerin, üniversitelerin, akademik odaların ve sektör temsilcilerinin oluşturduğu konseyler, sektörlerin geleceği için kapsamlı bir yol haritası oluşturuyor.

BTSO bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Makine Metal Konseyi de bu kapsamda yeni dönemin ilk toplantısını, iş dünyası için referans eğitim üssü olarak hayata geçirilen Bursa Business School Uludağ Kampüsü’nde gerçekleştirdi.

Toplantıda konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, konsey çalışmalarını sektörün tüm taraflarıyla ve çok katmanlı bir etkileşimle düzenlediklerini söyledi.

“KAT ETMEMİZ GEREKEN DAHA ÇOK YOL VAR”

BTSO Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, BTSO Makine Metal Konseyi’nin arama çalıştayında yaptığı konuşmada, “Makine sektörümüz 25 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştiriyor. Ancak hala ihracatımız, ithalatımızı yüzde 100 karşılamıyor. Sektörde daha kat etmemiz gereken çok yol var.” dedi.

Makine Metal Konseyi’nin yenilik vizyonuyla öncü bir yapıda olduğunu vurgulayan BTSO Başkan Yardımcısı Şener, makineciler olarak pek çok sektöre entegre çalıştıklarını belirterek, “Dolayısıyla tekstilin de makinelerini üretiyoruz, otomotivin de sistemlerini üretiyoruz. Ülke olarak son derece gelişmiş bir makine sektörüne sahibiz. Alt tedarikçisi olduğumuz sektörlerin dışında ayrı bir ihracatçı kimliği de kazandık. Ülkemizin geçen yılki makine ve aksamları ihracatı 25 milyar doların üzerine yükseldi. Ancak hala ihracatımız, ithalatımızı yüzde 100 karşılamıyor. Kat edeceğimiz mesafeler var. Satmamız gereken ürünler, ulaşmamız gereken pazarlar var. Yeni dönem Konsey çalışmalarımız da hedeflerimiz için yol haritası oluşturuyor. Sektörümüzün gelişimine destek veren tüm konsey üyelerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Makine Metal Konseyi Başkanı Serdar Burulday, dünyadaki tüm sanayi devrimlerinin temelini oluşturan stratejik bir sektörü temsil ettiklerini söyledi.

Küresel ekonominin bugün, yeni bir sanayi devriminin eşiğinde olduğunu belirten Burulday, “Yapay zeka, robotik ve diğer gelişmiş teknolojilerle üretimin daha da otomatikleştiği ve verimliliği artırdığı hızlı bir dönüşüm sürecinden geçiyoruz. Firmalarımızın bu dönüşüme ayak uydurması büyük önem taşıyor. Bu nedenle yapacağımız her çalışma, yeni ekonomiye uyum yeteneğimizin artması ve küresel rekabet düzeyimiz için büyük değer arz ediyor.” dedi.

Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Karpat, BTSO Yönetim Kurulu’na sektörün ortak aklı harekete geçirerek gerçekleştirdikleri çalışmalar için teşekkür etti. Türkiye’nin makine sektöründe önemli bir altyapıya sahip olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Fatih Karpat, “Daha hızlı hareket edebilen, daha fazla risk alabilen, deneyimi ve tecrübesi olan bir sanayici profilimiz var. Bugüne kadar da rekabet noktasında önemli başarılar elde ettiler. Ancak artık dünya çok büyük bir hızla değişiyor. Yapay zeka, dijitalleşme, yetkin personelin yetiştirilmesi gibi faktörlere aynı hızda uyum sağlamak zorundayız. Konsey çalışmalarımızda da bu konuları gündeme aldık. Dönüşüm sürecini sanayicimizle ve sektörün tüm taraflarıyla birlikte ele alırsak başarıya ulaşabiliriz.” diye konuştu.

BTSO Makine Metal Konseyi Üyesi Vehbi Varlık, vizyoner ve çalışkan bir Oda’nın üyesi olmaktan dolayı mutlu ve gururlu olduğunu söyledi.

BTSO’nun ‘Sektör Konseyleri’ projesinin tüm Türkiye’ye model olması gerektiğini ifade eden Vehbi Varlık, “Bu projede dayanışma, paylaşma ve vizyon çok değerli. Harika bir toplantı yaptık. Büyük bir heyecanla geldik buraya. Ekipler halinde çalışma odalarına dağıldık. Firmalarımızın fuarlara, Ar-Ge’ye, pazarlamaya ihtiyaçlarını, yatırımlarla ilgili konuları tartıştık. Bütün bu çalışmaların sonucunda muhteşem bir birikim çıkacak ortaya. Oda da bunu yoğurup Bursa için değere dönüştürecektir. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x