Google, Hindistan’da Pixel telefon üreteceğini doğruladı

Google’ın Cihazlar ve Hizmetlerden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Rick Osterloh, Hindistan’ı şirketin Pixel cihazları için en önemli pazarlarından biri olarak konumlandırdı. Google, 2024 yılında yerel olarak üretilen Pixel 8 akıllı telefonlarını piyasaya sürmeye başlamayı ve sonunda diğer Pixel modellerini de genişletmeyi hedefliyor.

Google’ın “Hindistan’da Üret” girişimine katkısında yerli ve uluslararası üreticilerle ortaklıklar görülecek. Alphabet ve Google CEO’su Sundar Pichai, bir tweet’te şunları söyledi: “Hindistan’ın dijital büyümesinde güvenilir bir ortak olmaya kararlıyız.”

Google, Hindistan’da Pixel telefon üreteceğini doğruladı

Bu pivot aynı zamanda Google’ın üretimini, ülke ile ABD arasındaki gerginlikler nedeniyle tedarik zinciri risklerinin devam ettiği Çin’den uzaklaştırmasına da olanak tanıyacak.

Şirketin kararı, Samsung ve Apple gibi uluslararası cihaz üreticilerini yerel üretime büyük yatırımlar yapmaya teşvik eden Hindistan hükümeti için bir başka kazanç. Apple, iPhone’ları ilk kez 2017’de Hindistan’da üretti ancak üretilen ilk cihazların tamamı eski modellerdi. İlk olarak iPhone 14 üretiminin piyasaya sürülmesinden sonraki bir ay içinde başlayan üretim başlangıçta Çin’in altı ila dokuz ay gerisindeydi ancak istikrarlı bir şekilde arttı. Son zamanlarda az sayıda Hindistan yapımı iPhone 15, Çin’de üretilenlerle aynı gün bölgede satışa sunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x