Kaplan dosyasındaki tutanak: Polis şefine rüşvet iddiası dosyaya girdi

Ayhan Bora Kaplan ve yönettiği suç örgütüne ilişkin dava dosyasının hazırlıkları devam ediyor. T24 yazarı Tolga Şardan, soruşturma evrakları içinde bir polis şefine rüşvet verildiğine ilişkin tespit tutanağına dikkat çekti. Şardan, dosyada şikayetçi olarak adı geçen Engin Şahin’in rüşvet verdiği kişi olarak dönemin Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Alp Aslan’ı tesbit ettiğini yazdı.

Tolga Şardan’ın “Ayhan Bora Kaplan dosyasında yer alan teşhis tutanağındaki polis müdürü!” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Ayhan Bora Kaplan dosyasındaki teşhis tutanaklarından birisi, çok önemli bir isme ait.

Bu isim, Kaplan’ın yanı sıra Ankara’daki bazı polis operasyonları sürecinde adı gündeme gelen bir dönemin Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Alp Aslan.

Aslan’ı, Büyüteç’in takipçileri yakından tanır.

FETÖ’nün Genelkurmay İmamı ve başarısız darbe girişimini FETÖ adına organize ettiği iddiasıyla aranan Adil Öksüz’ün Sincan’dan kayıplara karışmasında adı ilk kez gündeme geldi. Bu konuda adli ve idari olarak yargılandı, beraat etti. Ama ardında soru işaretleri bırakarak.

Peşinden, Soylu döneminin Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz’ın sağ koluydu. Teşkilatın en önemli birimlerinden olan Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nden sorumlu emniyet müdür yardımcısıydı.

Kaplan’ın adının karıştığı mafya olaylarının yaşandığı dönemde görev başındaki isimdi.

Hakkında kimi iddialar bulunduğu dönemde, Emniyet Genel Müdürlüğü’nce, en üst makam olan Polis Başmüfettişliği’ne Soylu’nun imzaladığı kararnameyle terfi ettirildi. Buna rağmen, polis başmüfettişi olmayıp geçen yılki seçimlere kadar görev yerini korudu.

Ali Yerlikaya’nın İçişleri Bakanı olmasından kısa süre önce Ankara Emniyeti’nden ayrılıp Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki polis başmüfettişliği görevine başladı.

Ayhan Bora Kaplan’a yönelik soruşturma çerçevesinde de İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından açığa alındı.

POLİS MÜDÜRÜ ASLAN TEŞHİS EDİLDİ

Dosyada yer alan evraktan birisi de, Kaplan soruşturmasında “kendisinden rüşvet istendiği ve istenilen rüşveti verdiği” yönünde ifade veren bir kişinin Alp Aslan’a yaptığı teşhise ait işte bu tutanak.

Siyaset ve bürokraside büyük yankıları olan soruşturmanın en heyecanlı ve hızlı günlerinde, 3 Ekim 2023 günü Engin Şahin adlı şikayetçi, kendisinden istenilen rüşveti bizzat verdiği polis müdürü olarak Alp Aslan’ı teşhis etti.

İki polis memurunun kendisine gösterdiği on kişi arasından 3 numaralı fotoğrafta Polis Müdürü Alp Aslan’ı tanıyan ifade sahibi Engin Şahin’in verdiği bilgiler sonrasında hazırlanan tek sayfalık ‘Fotoğraf Teşhis Tutanağı’nda şu değerlendirme yapılması dikkat çekici.

‘(…) Yukarıda bulunan tabloda soldan 3. (üç) sırada olan şahıs ifademde, ben ifade verdikten 2 veya 3 gün kadar sonra, Abuzer Say beni arayarak Alp Aslan’ın benimle birlikte yemek istediğini söyledi ve Tepe Prime’nın zemin katında bulunan et restorantında yanımda çalışan Merve Atalay, Abuzer Say, Alp Aslan ve yanında ismini şu an için hatırlamadığım bir şahıs ile beraber akşam 20:00 sıralarında yemek yedik ve başımdan geçen konu hakkında konuştuk.

Alp Aslan, ‘Ayhan’ın (suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan… Y.N.) kendisinden it gibi korktuğunu ve gerekenin neyse kendisinin yapacağını’ söyledi ve aynı gün saat: 22:00 sıralarından mekandan ayrıldık. Ertesi gün Abuzer Say, beni arayarak ‘abi, Alp Müdür’e gereğini yapmamız gerek’ dedi. Ben de ‘gereken neyse yapalım’ dedim. Abuzer Say bana ‘300 bin lira gerekli olduğunu’ söyledi. Ben de bu parayı ödemeyi kabul ettim.

Şu an net tarihini hatırlamıyorum ancak 2021 yılı Temmuz ayının ilk haftasında Tepe Prime’da zemin katta bulunan şu an ismini hatırlamadığım bir et restorantında Abuzer Say isimli şahıs ile buluşmak için randevulaştık. Saat: 08:00 – 09:00 sıralarında Abuzer SAY ile buluşarak benden istedikleri 300 bin lira parayı Alp Aslan’a vermesi için Abuzer Say isimli şahsa elden nakit olarak verdim.’ (…) şeklinde beyanda bulunduğu Alp Aslan isimli şahıstır. Kesin ve net olarak teşhis ederim.'”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x