Fatih Altaylı’dan Yılmaz Güney yorumu: Cinayetten hapse atılmışsanız, Türk olunca katil, Kürt olunca fikir suçlusu olmazsınız! 

Gazeteci Fatih Altaylı, yönetmen ve oyuncu Yılmaz Güney hakkında yapılan kadına şiddet ve cinayet eleştirilerini Kürt olmasına bağlayanlara tepki gösterdi. Altaylı, “Pavyonda tartıştığınız birini öldürürseniz ister Türk olun, ister Kürt olun, isterseniz Japon veya Ugandalı olun fark etmez. Katil olursunuz” yorumunu yaptı. 

Altaylı, ölüm yıl dönümüde Yılmaz Güney hakkında başlayan tartışmaları şöyle yorumladı:

“Fikirlerinizden dolayı değil, cinayet işlediğiniz için hapse atılmışsanız, Türk olunca katil, Kürt olunca fikir suçlusu olmazsınız. Japon veya Ugandalı olmanız da durumu değiştirmez.

Tam aksine, bu gibi durumlarda meseleyi etnisiteye, ırka göre farklı bir biçimde ele alırsanız ırkçı olursunuz.

Yıllardan beri İbrahim Tatlıses’in kadınlara yönelik tavrı, kendisi ile tartışan bir kişinin Tatlıses’in bir yakını tarafından anında vurulup öldürülmesi, ayrıldığı kadınların farklı zamanlarda vurulması Tatlıses’in eleştirilmesine neden oluyor. Tatlıses de Kürt. Onu da eleştirenler ‘anti Kürt’ mü!

Peki o zaman benzer suçları ve hatta beterlerini Yılmaz Güney işleyince eleştirmek niye Kürtlükle bağlantılı hale getiriliyor!”

TIKLAYIN – Fatih Altaylı 23 yıl önceki yazısını hatırlattı: Yılmaz Güney, Türkiye’nin imajını yerle bir eden, bunu da kendi menfaatleri için yapan bir katildir

TIKLAYIN – Nagehan Alçı: Şu konjonktürde Yılmaz Güney’e başlayan saldırı kampanyasının sebebi Kürt olması

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x